4 tydzień ciąży – kalendarz ciąży

Wykonując test ciążowy w 4 tygodniu ciąży otrzymasz prawie 100% wynik.

Jest to spowodowane tym, że Twój rozwijający się maluszek intensywnie produkuje gonadotropinę kosmówkową (hCG).

Jest to hormon który łatwo wykryć w Twojej krwi i moczu.

Jeżeli wynik testu jest pozytywny i jesteś faktycznie w ciąży to powinnaś udać się do lekarza ginekologa, aby potwierdzić ten fakt i wykonać niezbędne pierwsze badania.

Pod koniec 4 tygodnia ciąży zarodek jest już w pełni zagnieżdżony w macicy i w wykonywanym badaniu USG można zauważyć wyraźnie woreczek płodowy w którym się rozwija dziecko.

Po ukończeniu 4 tygodnia ciąży komórka zarodka nazywana jest embrionem który dzieli się na 3 warstwy z których powstaną w dalszym rozwoju poszczególne narządy i układy Twojego dziecka.

Endoderma to wewnętrzna warstwa z której rozwiną się płuca dziecka, wątroba oraz układ pokarmowy. Kolejną warstwą jest warstwa środkowa Mezoderma która rozwinie się w kości, nerki, narządy płciowe oraz mięsień sercowy. Kolejną i zarazem ostatnią warstwą jest Ektoderma z której rozwiną się tkanki skórne, włosy, oczy oraz cały układ nerwowy.

Powinnaś teraz szczególnie o siebie zadbać. Dużo wypoczywaj i unikaj sytuacji stresowych. Dobrze i zdrowo się odżywiaj i koniecznie zrezygnuj z wszelkiego typu używek jak alkohol i nikotyna, a lekarstwa które przyjmujesz konsultuj z lekarzem.

Pierwszy trymestr ciąży liczony od 1 do 13 miesiąca jest najbardziej narażonym na poronienia okresem i wymaga szczególnej troski o mamę i malucha.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *