Kwas foliowy

Pewno niejednokrotnie zastanawiałaś sie dlaczego lekarze ginekolodzy prowadzący ciąże już na pierwszej wizycie zalecają przyjmowanie suplementów kwasu foliowego ?

Kwas foliowy jest witaminą z grupy B o dokładniejszym oznaczeniu B9. I chociaż większość zna działanie witaminy B to kwas foliowy w tej grupie witamin ma szczególne właściwości poparte latami doświadczeń i obserwacji szczególnie w okresie ciąży.

Kwas foliowy potrzebny jest w wielu zachodzących w organizmie człowieka procesów metabolicznych w tym syntezy związków, podziału komórek, produkcji czerwonych krwinek i wielu innych.

Dlaczego należy zażywać kwas foliowy w okresie ciąży

Kwas foliowy w okresie ciąży stanowi konieczny element diety z uwagi na procesy wzrostu i rozwoju w jakich jest niezbędny. Dlatego lekarze zalecają uzupełnianie dziennej diety kwasu foliowego dodatkowym zażywaniem w postaci różnych suplementów.

Dla płodu dziecka kwas foliowy jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju i wykształcenia się poszczególnych organów małego organizmu. Badania dowodzą że zbyt małe stężenie kwasu foliowego w organizmie kobiety ciężarnej a zarazem dziecka mogą powodować skomplikowane wady rozwojowe w tym kształtowanie się zdrowego układu nerwowego czyli mózgu i rdzenia kręgosłupa. Stwierdzono również że przyjmowanie kwasu foliowego w okresie pierwszego trymestru ciąży znacznie obniża ryzyko wystąpienia poronienia u kobiety oraz wystąpienia ciężkich wad rozwojowych płodu dziecka.

Jedzenie warzyw i owoców nie wystarcza

Chociaż kwas foliowy powszechnie występuje w codziennie spożywanych produktach spożywczych takich warzywa, owoce, kasze i niektóre mięsa, niestety w okresie ciąży może okazać się że jego stężenie w tych produktach jest zbyt małe do zapotrzebowania jakie potrzebuje mama i jej dziecko.

Dlatego też w tym okresie lekarze ginekolodzy zalecają swoim pacjentkom przyjmowanie dodatkowych suplementów z kwasem foliowym. Drugą istotną sprawą jest fakt że przyswajalność kwasu foliowego z produktów spożywczych oscyluje na poziomie 50% w porównaniu do 100% przyswajalności kwasu foliowego z suplementów.

Przedawkowanie kwasu foliowego

Ciężkie przypadki zachorowań z powodu przyjęcia zbyt dużej ilości kwasu foliowego nie są znane, jednakże mogą sporadycznie występować wysypki i inne odczyny alergiczne na skórze oraz zaburzenia na tle jelitowym i układu nerwowego.

Bezpieczną dzienną dawką jakiej nie należy przekraczać jest 15mg kwasu foliowego, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *