Późne macierzyństwo

W dzisiejszych, współczesnych czasach kobiety coraz później decydują się na zajście w ciąże z powodu wielu czynników.

Późne macierzyństwo niesie ze sobą podwyższone ryzyko wystąpienia wad rozwojowych oraz genetycznych dlatego też każda kobieta spodziewająca się dziecka, która ukończyła 35 rok życia zostaje skierowana przez lekarza ginekologa na bezpłatne badania prenatalne.

Dojrzałość przyszłej mamy

Chociaż późne macierzyństwo wydawałoby się na dużo bardziej spokojne, ustabilizowane i przemyślane od początku do końca to jest ono obarczone znacznie większym ryzykiem wystąpienia różnego rodzaju wad rozwojowych lub genetycznych u dziecka.

To podniesione ryzyko może skutecznie odebrać przyszłej mamie spokój i zaburzyć harmonię życia emocjonalnego jaki pozornie daje Jej stabilizacja życiowa i usystematyzowana kariera zawodowa, bo te czynniki są najczęściej wymieniane jako podejmowanie decyzji o późnym macierzyństwie.

Zdrowe czy chore ?

Wprawdzie bez znaczenia na wiek, każda przyszła mama zadaje sobie to pytanie „Czy moje dziecko urodzi się zdrowe ?” to trzeba być świadomym tego, że wraz z wiekiem kobiety ryzyko powikłań i stopień wystąpienia wad rozwojowych znacznie się podnosi. Niestety statystyki nie kłamią, a mówią one że aż 70 % dzieci urodzonych z zespołem Downa urodziły kobiety które ukończyły 35 rok życia.

Bbadania prenatalne

Badania prenatalne służą wczesnemu wykrywaniu wad rozwojowych już na etapie rozwoju wewnątrzmacicznego. Z dość dużą precyzją można wykluczyć wystapienie wielu chorób wieku rozwojowo jego w tym wad chromosomowych.

Chociaż głównym badaniem jakie się wykonuje w zestawie badań prenatalnych jest dokładne wykonanie USG na specjalistycznym, wysoce zaawansowanym ultrasonografie to istnieją jeszcze inne badania nieinwazyjne oraz inwazyjne, które mają za zadanie określić stopień ryzyka ewentualnych wad rozwojowych u dziecka.

Każda kobieta która skończyła 35 rok życia zostaje obowiązkowo skierowana przez lekarza ginekologa na badania prenatalne. Takie badania są bezpłatne i finansowane w ramach programu Narodowego Funduszu Zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *